UM Tarnowskie Góry: TGdlaUkrainy specjalna sesja rady miejskiej

5 min czytania

Wielkie podziękowania dla tych, którzy się zaangażowali w pomoc dla Ukrainy mieszkańców radnych, posła i organizacje pozarządowe powiedział Burmistrz Arkadiusz Czech na samym początku dzisiejszej, nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej zwołanej dla omówienia i przedstawienia działań miasta w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Burmistrz wskazał, że już w czwartek i piątek pierwsi tarnogórzanie zaczęli organizować pomoc dla Ukrainy i Ukraińców. Tak samo było ze służbami miejskimi.

O 9.00 rano w dzień wybuchu wojny robota w Tarnowskich Górach była już podzielona powiedział burmistrz Czech. Mamy w gminie dokumenty, które wydawały się niepotrzebne, ale właśnie teraz znalazły swoje zastosowanie. Mówię tu o planie zarządzania kryzysowego. Dzięki niemu wiedzieliśmy na sam początek co i kto ma robić w takiej sytuacji.

Pierwsze miejskie instrumenty uruchomiono już w czwartek. Od tego czasu wystartowała m.in. strona internetowa do zgłaszania chętnych do pomocy, pełnione są też całodobowe dyżury telefoniczne , gdzie dzwonić mogą przybywający do Tarnowskich Gór uchodźcy. Miasto przez swoje służby ich przyjmuje, zbiera i koordynuje przekazywanie darów, uruchomiło specjalne konto oraz punkt informacji.

Współpracujemy z powiatem, u nas za organizację pomocy odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. I to jego pracownicy pracują od czwartku prawie non stop. Być może będziemy musieli ich wesprzeć osobowo wyjaśnił burmistrz dziękując wszystkim pracownikom Ośrodka za pracę od rana do wieczora, a nawet w nocy.

Jako gmina w trybie ekspresowym założyliśmy także bazę danych gromadzoną teraz przez stronę www.tgdlaukrainy.pl. Zbieramy na niej zapisy mieszkańców, którzy chcą przyjąć do siebie uchodźców, tłumaczy, wolontariuszy i oferujących pracę oraz mających możliwości pomocy w transporcie. Trwają poszukiwania tłumaczy przysięgłych, bo wkrótce będzie potrzeba wykonywania oficjalnych tłumaczeń na potrzeby załatwiania wielu spraw urzędowych powiedział radnym burmistrz.

W tej chwili w mieście przebywa około 40 uchodźców w miejskich lokalach, około 20 rodzin przebywa w prywatnych kwaterach u rodziny i znajomych.

Gmina tworzy też bazę danych z miejscami pracy czekamy na zgłoszenia od przedsiębiorców, którzy chcieliby zatrudnić u siebie uchodźców.
Warro byłoby rozszerzyć tę bazę danych na cały powiat wskazał na sesji burmistrz.

Obecnie miejsce dla uchodźców w powiecie jest około 300, u nas mniej więcej 200. Poza Zespołem Mieszkań Chronionych jest to zespół szkół salezjańskich oraz hostel Młotek i Perlik prowadzony przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Gdyby po polskiej stronie granicy udałoby się zorganizować grupę uchodźców, dałoby się zorganizować transport do nas a my ją przyjmiemy zapowiedział burmistrz wskazując, że tarnogórzanie prywatnie jeżdżą na i za granicę.

Urszula Krasińska, dyrektorka MOPS-u poinformowała, że pracownicy MOPS nie tylko doradzają, porządkują , także przy pomocy wolontariuszy, też ofiarowywane przez tarnogórzan dary środki czystości, ubrania, meble w Centrum Aktywności Seniorów i Agencji Inicjatyw Gospodarczych.

Od piątku do MOPS-u i dzięki stronie tgdlaukrainy.pl na wolontariat zgłosiło się prawie 200 osób, prywatne mieszkania zaoferowało 100 tarnogórzan, transport 36, pomoc w tłumaczeniu zgłosiło natomiast 20 osób wyliczała dyrektor Krasińska. Dodatkowo mamy oferty pomocy medycznej, lekarze deklarują pomoc w różnych specjalnościach, osiem placówek opiekuńczych czeka w razie potrzeby na dzieci.

Radni zgłosili pomysły ustanowienia np. opiekunów dla rodzin, którzy mogliby oprowadzić po mieście uchodźców, inni sygnalizowali dzięki kontaktom z innymi samorządami potrzebę, m.in. z Zamościa, przyjęcia każdej ilość darów, które zostaną ze zbiórki. Inni pytali o sprawność syren, systemów alarmowania, czy jest w regionie sprzęt do sprawdzania parametrów skażeń.

Już teraz zaczynamy myśleć o zajęciu im czasu w postaci atrakcji turystycznych, udziału w zajęciach powiedział burmistrz Czech dodając, że służby miejskie zaczynają pracować nad możliwością nauczania w języku ukraińskim.

Przypominamy, że punkty zbiórek MOPS działają obecnie w dwóch miejscach:

  • ul. Janasa 11, w siedzibie Centrum Aktywności Seniorów, dyżur pełnią pracownicy MOPS oraz wolontariusze. Parking znajduje się za szkołą, wjazd natomiast z lewej strony budynku.
  • ul. Bytomska 15, budynek Dziennego Domu Pomocy. Zbiórkę obsługują pracownicy zespołu pracy socjalnej MOPS. Punkt zbiórki jest czynny w dni robocze.

Obydwa punkty czynne są od 7.30 do późnych godzin wieczornych, w zależności od potrzeb.

Zgłoszenia chęci włączenia się do akcji przyjmowane będą mailowo za pośrednictwem adresu:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przedsiębiorstwa oraz osoby prywatne, które chcą włączyć się w niesienie pomocy proszone są o wysłanie e-maila, zawierającego dane kontaktowe oraz krótką informację o zakresie swojej oferty /np. noclegi, żywność, środki higieniczne, koce, pościel, pomoc psychologiczna, pomoc medyczna, tłumacz/.

śpiworów, koców, pościeli, kołder, poduszek

pieluch, chusteczek nawilżanych dla dzieci,

ręczników papierowych, papieru toaletowego,

środków higieny osobistej /podpaski, tampony, szampony, mydło, pasty do zębów, itp./

prosimy o nieprzynoszenie już ubrań!

Wszelkie informacje na temat organizowanej pomocy udzielane są przez pracowników socjalnych:

** w siedzibie terenowego punktu przy ul. Piastowskiej 8 w godz. od godz. 7.30 do 15.30 w dni robocze oraz pod nr. telefonu (+48) 32 380 01 23**

** pod numerem telefonu (+48) 888 484 034 całodobowo**

Na stronie www.tgdlaukrainy.plmożecie zgłosić chęć wsparcia w 4 kwestiach:

Wszystkie informacje trafią do tarnogórskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i do Urzędu Miejskiego. Gdy tylko będziemy Was potrzebować skorzystamy ze stworzonej wspólnie bazy danych.

Przypominamy także, że rachunek bankowy o nr 65 1090 1825 0000 0001 4982 9971 to rachunek, na który mogą być dokonywane wpłaty na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Pieniądze w formie darowizn pieniężnych mogą przekazywać osoby fizyczne i prawne. Uzyskane wsparcie zostanie przeznaczone przez miasto na wydatki związane z potrzebami przebywających w Tarnowskich Górach uchodźców z Ukrainy. W tytule wpłaty prosimy o wpisanie: “Wsparcie dla uchodźców z Ukrainy”.

Chcesz pomóc gościom z Ukrainy? Zgłoś się!

Punkt obsługi uchodźców już czynny!

Uruchomiliśmy rachunek do wpłat na rzecz uchodźców

Autor: krystian