UM Tarnowskie Góry: Tarnowskie Góry na Property Forum Śląsk 2022
Ostatnie lata to czas wielkiej metamorfozy Górnego Śląska, który był postrzegany jako szare, postindustrialne miejsce na mapie Polski. Dziś ten region wybierają najwięksi międzynarodowi inwestorzy i główni gracze rynku nieruchomości. O mieszkalnictwie, jakości życia w mieście i o odczarowywaniu Śląska, jako miejsca do życia, rozmawiano dziś (28.01.) podczas Property Forum Śląsk 2022. W debacie udział wzięli przedstawiciele samorządu (w tym Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór), a także m.in. architekci i deweloperzy.
Śląsk był piękny, Śląsk jest piękny. Jest coraz piękniejszy ale trzeba go odkurzać jak mieszkanie. Warstwa kurzu przez lata przykryła to co ładne, pokryła chociażby piękny Bytom zniszczony przez przemysł wydobywczy. Śląsk, a przede wszystkim Tarnowskie Góry, są kolebką przedsiębiorczości. Od jakiegoś czasu odkurzamy i nie mamy czego się wstydzić mówił burmistrz Tarnowskich Gór o walorach naszego regionu.
Przedstawiciele wszystkich branż zgodzili się w jednym: Śląsk kojarzy się już coraz bardziej z inwestycjami i miejscami pracy, a coraz mniej z kopalniami i przemysłem.
Jedno z wyzwań, które stoją przed metropolią to poprawa jakości życia. Ludzie przyjeżdżają do miejsc, gdzie mogą się realizować, a życie będzie wygodnie i funkcjonalne. Zaczęliśmy od projektu Otwarta metropolia chcemy rozmawiać z mieszkańcami, z biznesem. Zwracamy się do młodych, oni muszą odpowiedzieć sobie na pytanie co ich tu przyciąga, co ich zatrzyma. Szkolnictwo wyższe chcemy je wspierać, bo wiele osób wyjeżdża kształcić się poza Śląsk. Nasze 28 uczelni to ogromny potencjał, zachęcamy do otwierania nowych kierunków. I chyba się udaje. 4% to obecnie studenci zagraniczni, którzy przyjeżdżają studiować na nasze uczelnie. Będzie to oddziaływać na tych którzy lokują inwestycje i potrzebują specjalistów mówił z kolei Jacek Brzezinka z Górnośląsko Zagłębiowskiej Metropolii.
Tarnowskie Góry, jak zauważono podczas debaty, to szczególne miejsce zajmujące 11. miejsce na Śląsku w rankingu “Gmina dobra do życia”. To miasto, w którym liczba ludności wbrew ogólnopolskim trendom wzrasta zamiast maleć. Miasto zaliczone przez Polski Instytut Ekonomiczny do tzw. lokomotyw rozwoju rynku lokalnego.
By stworzyć strategię, która wpływa na jakość życia mieszkańców, ważna jest systematyczność, systematyczność i jeszcze raz systematyczność. O tym, czy jakość życia w mieście jest dobra świadczą ci, którzy decydują się w nim zamieszkać mówił burmistrz Tarnowskich Gór przypominając, że w mieście rocznie buduje się kilkaset wielorodzinnych i jednorodzinnych domów, powstało też kilkaset mieszkań w apartamentowcach. Aby stworzyć dobrą strategię potrzeba dobrej informacji, badań opinii publicznej, poznania potrzeb mieszkańców. Opierając się na takich badaniach tworzymy aktualnie już trzecią strategię rozwoju miasta dodał Arkadiusz Czech.
Burmistrz przypomniał, że w poprzedniej strategii postawiliśmy na trzy filary: mieszkaniec, przedsiębiorca, turysta. Postawiliśmy też przed laty na UNESCO i mamy jedyne na Śląsku zabytki na tej liście.
Choć ruch turystyczny od tamtego czasu gwałtownie nie wzrósł, to stworzyła się ciekawa przestrzeń do życia. Przed kilkunastu laty mieliśmy w mieście może dwie restauracje, dziś jest ich ponad 100. Ponad 70 procent powierzchni objęliśmy też planami zagospodarowania, tu nikt nikogo niczym nie zaskoczy, a to podoba się inwestorom tłumaczył Arkadiusz Czech.
Property Forum Śląsk 2022 to wydarzenie odbywające się w ramach 4 Design Days 2022, obejmujące spotkania w gronie architektów i projektantów z Polski i zagranicy, inwestorów, deweloperów, producentów, władz samorządowych oraz ekspertów.
Autor: krystian