Informujemy, że zadania związane z utrzymaniem dróg zlokalizowanych na terenie gminy Tarnowskie Góry w nadchodzącym sezonie zimowym 2021/2022 realizować będzie Zakład Usługowy Konserwacja Terenów Zielonych Jacek Wieczorek. Firma wykonywać będzie usługę odśnieżania, usuwania gołoledzi i usuwania lodu z placów, jezdni gminnych oraz chodników przyległych do nieruchomości gminnych.

Interwencje od mieszkańców dotyczące zimowego utrzymania dróg i chodników przyjmowane będą:

  • w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach pod numerami telefonów:
    32 381 37 90 lub 32 381 37 68.
  • po godzinach pracy starostwa (w tym w soboty i niedziele) telefony odbierać będzie Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego: 47 85 18 667.

Przypominamy jednocześnie, że obowiązkiem i prawem miasta jest utrzymywanie przejezdności tylko i wyłącznie na drogach gminnych.

Zarządzanie pozostałymi drogami w naszym mieście, w tym utrzymywanie ich przejezdności, należy do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – Oddział w Lublińcu (instytucja rządowa), Zarządu Dróg Wojewódzkich (instytucja Urzędu Marszałkowskiego) i Zarządu Dróg Powiatowych (jednostka organizacyjna powiatu).

Drogi administrowane przez GDDKiA – Oddział Lubliniec to DK 11 i DK 78, czyli ulice: Zagórska, Gliwicka, Korola i Obwodnica – w przypadku nieprawidłowości w utrzymaniu zimowym dróg dzwonić należy od koordynatorów pełniących całodobowo dyżur w dni robocze i wolne od pracy: w siedzibie Rejonu w Lublińcu – tel./fax 34 356 24 18 lub w Obwodzie Drogowym w Kłobucku tel./fax 34 317 24 36.

Droga administrowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich to DW 908, czyli droga do Miasteczka Śląskiego. W sytuacjach warunków ekstremalnych dotyczących utrzymania zimowego koordynację przejmuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 32 256 56 01, 32 255 21 95 fax. 32256 22 13 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. )

Drogi zarządzane i odśnieżane przez Zarząd Dróg Powiatowych to ulice: Gliwicka, Pyskowicka, Wyszyńskiego, Wyspiańskiego, Opolska, Powstańców Śląskich, Pokoju, Piłsudskiego, Sienkiewicza, Bytomska, Legionów, Górnicza (od Legionów do Obwodnicy – mimo że gmina przejmie ten odcinek z początkiem przyszłego roku – zgodnie z umową z powiatem to on będzie w tym sezonie odśnieżał powyższy kawałek drogi), Jana Pawła II, Janasa, Pastuszki, Starotarnowicka, Starowapienna, Powstańców Warszawskich, repecka, Witosa, Żeromskiego, Kościelna, Górna, Edukacji Narodowej, Jagodowa, Grzybowa, Słowackiego, Czarnohucka, Częstochowska, Grodzka. Utrzymaniem zimowym dróg powiatowych zajmuje się Zarząd Dróg Powiatowych – telefony całodobowe – 32 285 48 62 oraz 887 202 203.

W czasie zimy nie bądźmy obojętni i reagujmy na sytuację osób bezdomnych oraz zwierząt. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie!

Na terenie Tarnowskich Gór osoby bezdomne mogą uzyskać schronienie i pomoc w następujących miejscach: Schronisko dla Bezdomnych, Tarnowskie Góry, ul. Sienkiewicza 48, tel: 32 285 26 81 oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Tarnowskie Góry, ul. Janasa 9, tel: 32 380 01 23.

Schronisko dla Bezdomnych przy ulicy Sienkiewicza 48 posiada 30 miejsc dla bezdomnych mężczyzn i dodatkowo 10 miejsc w ogrzewalni. Bezdomne kobiety w ramach porozumień będą kierowane do obiektu w Kluczach.

Na wychłodzenie narażone są też zwierzęta. Jeśli zobaczysz zmarzniętego zwierzaka – nie wahaj się – dzwoń pod telefon alarmowy Azylu dla zwierząt „Cichy Kąt” – 600 634 303, do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego (telefony wyżej) lub na 112.

W ramach „Akcji Zima” dzielnicowi z KPP w Tarnowskich Górach oraz Straż Miejska na bieżąco patrolują miejsca, w których najczęściej przebywają osoby bezdomne.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego została uruchomiona, jak co roku, całodobowa infolinia dla bezdomnych. Pod bezpłatnym numerem telefonu 987 można uzyskać informacje o pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych.

Kontakt ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim w Katowicach w sprawie „Akcja Zima”: https://www.katowice.uw.gov.pl/wydzial/akcja-zima/odsniezanie-drog