UM Tarnowskie Góry: Polski Ład: 28,5 mln na miejską kanalizację

2 min czytania

28,5 miliona złotych otrzymają Tarnowskie Góry z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład” na budowę kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Zadanie zostało objęte dofinansowaniem na poziomie 95% kosztów inwestycji i dotyczy uzupełnienia tzw. białych plam” w zakresie brakującej sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej na terenie miasta.

To kolejne bardzo wysokie dofinansowanie zadań realizowanych przez nasze miasto. Wykonana w ramach planowanej inwestycji infrastruktura umożliwi podłączenie do kanalizacji sanitarnej mieszkańców, którzy do tej pory nie mieli takiej możliwości, a także wybudowanie kanalizacji deszczowej w najbardziej wymagających tego rejonach miasta mówi burmistrz Arkadiusz Czech.

W Tarnowskich Górach rocznie przybywa około 400 nowych budynków. Podłączenie zarówno nowych domów oraz starszych, które z różnych przyczyn technicznych nie zostały dotąd włączone do sieci, wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców oraz stanu środowiska naturalnego.

W ramach zadania zamierzamy również odtworzyć wyeksploatowaną sieć kanalizacyjną na ulicach osiedla przylegającego do ul. Gruzełki. To zaś umożliwi tak oczekiwane przez mieszkańców remonty dróg w tym miejscu podkreśla Arkadiusz Czech.

Program przewiduje realizację dofinansowanych zadań w najbliższych trzech latach.

Dofinansowanie z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład” trafi także na realizację lokalnych inwestycji do pozostałych ośmiu gmin powiatu:

  • Miasteczko Śląskie 1 350 000 zł
  • Radzionków 4 275 000 zł
  • Kalety 2 630 750 zł
  • Krupski Młyn 6 025 000 zł
  • Ożarowice 4 699 792 zł
  • Świerklaniec 4 250 000 zł
  • Tworóg 7 044 864 zł
  • Zbrosławice 5 000 000 zł

Pula 12 750 000 zł trafi do Powiatu Tarnogórskiego na I etap budowy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kościelnej w Tarnowskich Górach.

Program Inwestycji Strategicznych ma być odpowiedzią na kryzys gospodarczy spowodowany pandemią, przyczynić się do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, poprawy warunków życia obywateli, a także powstawania nowych miejsc pracy. Ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Autor: krystian