Seniorzy urodzeni nie później niż w 1946 r., personel medyczny, farmaceuci, diagności laboratoryjni, nauczyciele w szkołach i przedszkolach, pracownicy i pensjonariusze domów pomocy społecznej, hospicjów, studenci i doktoranci uczestniczący w zajęciach z pacjentami, mundurowi mają prawo do darmowego szczepienia na grypę.

Pielęgniarka ze strzykawką i szczepionką

Na szczepienie nie trzeba mieć skierowania, wystarczy umówić się na konkretny termin w punkcie szczepień. W Tarnowskich Górach takie punkty funkcjonują m.in. w Bi-Medzie, Animedzie, poradni WSP przy ul. Opolskiej, Usługach Medycznych Śródmieście i Zakładzie Pulmonologii.

W momencie szczepienia nie można mieć objawów infekcji. Lekarze podkreślają, że wirusem grypy łatwo się zakazić. Przenosi się drogą kropelkową i szybko się namnaża. Objawy zachorowania to: wysoka gorączka, katar, kaszel, ból głowy, bóle mięśni, uczucie osłabienia, czasem wymioty. Grypę najciężej przechodzą dzieci do 5. roku życia, seniorzy 65+, kobiety w ciąży, osoby z nadwagą oraz przewlekłymi chorobami.

Po podaniu szczepionki odporność rozwija się w ciągu 2-3 tygodni i utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy.

Szczegóły wraz z mapą punktów szczepień TUTAJ.