Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Tarnowskie Góry

Policjanci zatrzymali 33-latka. Mężczyzna usiłował ukraść rower zaparkowany na terenie Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji. Pijany rabuś został namierzony przez ochronę obiektu. Sprawca usłyszał zarzut usiłowania kradzieży i może spędzić w więzieniu nawet 5 lat.

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę. W nocy pracownik ochrony Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji przed drzwiami wejściowymi do budynku usłyszał niepokojące trzaski. Wyszedł sprawdzić, co się stało i wtedy zauważył mężczyznę, który prowadził rower jego kolegi, który również pracuje w GCR. Mężczyzna powiadomił policjantów, którzy przyjechali na miejsce interwencji.

Zatrzymany 33-latek tłumaczył mundurowym, że zabrał rower, ponieważ zauważył, że jednoślad stał niezabezpieczony i pomyślał, że nie posiada właściciela. Z błędu wyprowadził go ochroniarz obiektu, który uświadomił go, że rower należy do jego kolegi. Mężczyzna trafił do tarnogórskiej komendy. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że katowiczanin był pijany. W jego organizmie znajdowało się ponad 1,5 promila alkoholu.

Po wytrzeźwieniu mężczyzna usłyszał zarzut usiłowania kradzieży wartego 700 złotych roweru. Grozi mu nawet 5 lat więzienia.

Policjanci apelują o zwrócenie uwagi na osoby nieznajome, które oglądają pozostawione rowery i których zachowanie może wskazywać na to, iż zamierzają dokonać przestępstwa. Alarmujmy Policję w przypadku podejrzanych zachowań innych osób.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą roweru?

  • nie pozostawiaj niezabezpieczonego roweru na klatce schodowej, pod sklepem i innych ogólnie dostępnych miejscach – wykorzystuj do tego celu dostępne środki technicznego zabezpieczenia mienia,
  • warto wyposażyć jednoślad w solidny łańcuch i kłódkę, aby przypinać go do trwałego elementu, np. budynku, znaku drogowego, balustrady itp.;
  • zaopatrzyć, zwłaszcza drogie rowery w tzw. „tajnopis” - specjalne znaki widoczne w promieniach ultrafioletowych;
  • jeśli rower nie posiada numerów fabrycznych, można nanieść, np. swój numer PESEL w warsztacie mechanicznym;
  • jeżeli musisz zostawić rower w piwnicy, dopilnuj, aby drzwi były dobrze zabezpieczone, wyczul sąsiadów na problem zamykania głównych drzwi prowadzących do piwnic;
  • zachowaj kartę gwarancyjną roweru, a jeśli jej nie posiadasz, spisz numer fabryczny roweru, jego nazwę i cechy szczególne (zrób także zdjęcie swojego roweru) – te dane znacznie ułatwią policjantom odzyskanie roweru w przypadku jego kradzieży.