Większość uszczelek znajdujących się obecnie w użyciu wykonana jest z gumy. Guma ze względu na swoje właściwości jest bardzo dobrym materiałem uszczelniającym, który zapewnia optymalne parametry szczelności, trwałości i odporności na czynniki zewnętrzne. Jakie rodzaje uszczelek z gumy stosowane są najczęściej?

Gumowe uszczelki spotykane są w wielu miejscach – od gospodarstwa domowego aż do rozbudowanych maszyn, a nawet promów kosmicznych. Guma jako materiał elastyczny, wodoodporny, a także pracujący w szerokim zakresie temperatur jest doskonałą w uszczelnianiu różnych miejsc.

Aktualnie uszczelki gumowe dostępne są w wielu wariantach do wyboru. Producent uszczelek może zaoferować swoim klientom komponenty o wszechstronnym zastosowaniu. Wystarczy spojrzeć na asortyment firmy, żeby przekonać się, że uszczelki z gumy to bogata rodzina produktów.

Zatem, jakie rodzaje uszczelek gumowych wyróżniamy? Jakie posiadają one zastosowanie? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Uszczelki gumowe – rodzaje uszczelek z gumy

Uszczelki gumowe – podział uszczelek

Uszczelki z gumy możemy podzielić na szereg różnych kategorii w zależności od wielu parametrów, na przykład:

  • kształtu

  • materiału

  • zastosowania

Wobec tego podział uszczelek może przebiegać według tych, a także wielu innych parametrów. Przyjrzyjmy się najpopularniejszemu podziałowi uszczelek, a mianowicie pod względem ich kształtu, co również wpływa na ich zastosowanie.

Uszczelki gumowe – okrągłe

Okrągłe uszczelnienia gumowe posiadają bardzo szerokie zastosowanie ze względu na swój kształt. Uszczelki gumowe okrągłe wykorzystywane są przede wszystkim w różnych instalacjach i sieciach, na przykład bardzo często używane są uszczelki gumowe hydrauliczne, które możemy znaleźć również w naszych gospodarstwach domowych.

Jednym z typów uszczelek okrągłych są uszczelki gumowe oringi. W tym przypadku mamy do czynienia z uszczelkami pierścieniowymi, które posiadają specyficzny kształt torusa. Także posiadają one szerokie zastosowanie w uszczelnianiu różnych połączeń, na przykład w urządzeniach i maszynach.

Uszczelki gumowe – płaskie

Płaskie uszczelki gumowe mogą posiadać różne kształty – łączy je to, że są spłaszczone. W porównaniu do uszczelek typu oring posiadają większą powierzchnię styku z nawierzchniami.

Obecnie uszczelki gumowe płaskie stosuje się najczęściej w różnego rodzaju instalacjach, w tym także w urządzeniach oraz w maszynach jako uszczelnienia techniczne.

Bardzo często takie uszczelki zamawia się także na wymiar. Wówczas producent może wykonać je w dowolnym kształcie według życzeń klienta.

Uszczelki gumowe – krawędziowe

Bardzo często wykorzystuje się również uszczelki gumowe krawędziowe. Termin ten odnosi się do uszczelek, których celem jest zabezpieczenie krawędzi. Uszczelki te mogą posiadać różne kształty profili, na przykład wypominające litery P, D, T, B, U czy H, aby wspomnieć tylko o niektórych z nich.

Często spotykane są również uszczelki gumowe samoprzylepne, które wyróżniają się bardzo łatwym montażem. Wystarczy odlepić folię i umieścić je w miejscu montażu.

Profilowana uszczelka gumowa ma bardzo szerokie zastosowanie. Stosowane są między innymi jako uszczelki gumowe do drzwi oraz uszczelki gumowe do okien. Wykorzystywane są również jako uszczelki gumowe samochodowe.

Wobec tego, jeśli chodzi o gumowe uszczelki producent może zaoferować szeroką gamę różnych typów uszczelek o bardzo szerokim zastosowaniu. Można dobrać je niemalże do każdego miejsca!