Wszywka – etyczna czy nieetyczna metoda walki z alkoholizmem?

Alkoholizm jest chorobą, z której bardzo ciężko wyjść. Mówi się nawet, że alkoholikiem jest się już zawsze – można jednak być alkoholikiem pijącym lub niepijącym. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje alkoholizm za jedno, jak nie największe, zagrożenie. Czy wszywka esperal może pomóc osobie uzależnionej?

Nie ma niczego dziwnego w tym, że osoby uzależnione od alkoholu szukają wyjścia z tego problemu. Alkoholizm niszczy nie tylko zdrowie alkoholika, ale również jego relacje z rodzina i znajomymi – często rozpadają się rodziny. Niszczy osiągnięcia w pracy, prowadzi do utraty stanowiska, a często do stoczenia się na samo dno. Wiele osób nie jest w stanie prosić o pomoc, nie chce wyjść z alkoholizmu – trzeba pamiętać, że jest to bardzo mocne uzależnienie. Wszywka to jedna z metod kontrowersyjnych, jednak mimo wszystko wiele osób decyduje się na ten krok.

Czym jest tzw. „wszywka”?

Wszywką nazywa się zaszycie pod skórą esperal, a wiec środa z disulfiramem. Środek ten hamuje powstawanie enzymów, których zadaniem jest rozkładanie alkoholu w organizmie. W ten sposób, jeżeli alkoholik napije się niedozwolonego trunku, natychmiast dochodzi w organizmie do zatrucia – bardzo nieprzyjemnych dolegliwości, które mogą być także bardzo niebezpieczne dla osoby uzależnionej.

Esperal to lek, czy nie?

Zaszycie alkoholowe dla jednych jest lekarstwem, dla innych absolutnie nie. W tym temacie zdania są bardzo mocno podzielone, więc na pewno nie zadeklarujemy jasno, czy esperal to lek. Można jednak powiedzieć, że esperal jest metodą, która może wpłynąć na to, że alkoholik przestanie pić. Wszywka alkoholowa w Warszawie stosowana jest bardzo często. Wiele osób zgłasza się do klinik, które oferują taką usługę i nie widzą w niej niczego nieetycznego.

Esperal trzyma „w ryzach” alkoholika

Aby alkoholik nie pił, musi znaleźć w sobie ogromne pokłady siły. Nie jest to proste. Najczęściej ani rodzina, ani nikt ze znajomych nie potrafi pomóc osobie uzależnionej. Wszystko zależy od niej samej i jej nastawienia i podejścia do życia. Jeżeli alkoholik podejmuje decyzję, że tylko esperal jest w stanie spowodować, że nie sięgnie on do kieliszka, to jest to decyzja, którą należy uszanować, co więcej, należy go wpierać, aby faktycznie porzucił alkohol, gdyż w innym przypadku esperal może być dla niego niebezpieczny.

Zaszycie alkoholika a niebezpieczeństwo

Przeciwnicy wszywki alkoholowej słusznie twierdzą, że esperal nie jest lekiem. Oznacza to, że wszywka nie leczy z alkoholizmu. To wszystko jest prawdą. Jednak strach przed dolegliwościami jest tak duży, że wiele osób uzależnionych, pomimo bardzo dużej chęci napicia się alkoholu – rezygnują. Dzięki temu ich organizm zaczyna się oczyszczać, uzależnienie przestaje być tak bardzo silne jak na początku i z każdym dniem pragnienie picia jest coraz mniejsze. Oczywiście, aby zaszycie zadziałało musi się na siebie nałożyć wiele czynników, a przede wszystkim chęci osoby uzależnionej.

Kiedy wszywkę można traktować jako rozwiązanie etyczne?

Przede wszystkim wtedy, gdy osoba uzależniona, wiedząc o wszystkich zagrożeniach i o tym, że nie będzie mogła przynajmniej przez kilka lub kilkanaście miesięcy mieć kontaktu z alkoholem pod groźbą wielu dolegliwości, a nawet śmierci, sama, nieprzymuszenie zgadza się na wszycie. Do wszywania esperal nie powinno się namawiać. Jeżeli osoba uzależniona sama nie znajdzie w sobie siły do zgody na niego, wszycie po namowach najbliższych może być bardzo niebezpieczne!