Dzielnicowy z Komisariatu Policji w Tworogu spotkał się z seniorami, aby wspólnie porozmawiać o bezpieczeństwie. Policjant chętnie przybliżył mieszkańcom Brynka jakie czyhają na nich zagrożenia oraz jak się przed nimi ustrzec. Spotkanie odbyło się w Nadleśnictwie Brynek.

Spotkanie z dzielnicowym odbyło się w Nadleśnictwie Brynek. Podczas spotkania policjant udzielał konkretnych rad seniorom, co mają zrobić, aby byli bezpieczni w domu, poruszając się ulicami miasta, korzystając z komunikacji miejskiej, robiąc zakupy czy rozmawiając przez telefon. Przypomniał senioriom jak uniknąć utraty cennych przedmiotów oraz pieniędzy. Dzielnicowy wskazał uczestnikom m.in. jak działają złodzieje, czy oszuści, którzy wykorzystują tzw. metodę „na wnuczka”, „na policjanta” oraz „pracownika wodociągów”. Policjant, w przystępny sposób przybliżyli seniorom działanie policyjnych aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” i „Moja Komenda”. Ponadto stróż prawa podkreślał rolę dzielnicowych w lokalnych społecznościach i  zachęcał mieszkańców do kontaktu z nimi, jako z policjantami pierwszego kontaktu, co spotkało się z pozytywnym odbiorem uczestników spotkania. Podczas spotkania seniorzy mieli również okazję podyskutować z policjantem na temat nurtujących ich problemów dotyczących bezpieczeństwa. Mieli możliwość przedstawienia swoich oczekiwań względem policji w zakresie poprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa oraz porządku publicznego.

Seniorze uważaj!

Przez telefon każdy może podawać się za inną osobę! Masz wrażenie, że ktoś chce Cię oszukać? Zakończ połączenie i powiadom o tym policję. Pamiętaj! Prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy bądź zaciągnięcie kredytu. Policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi metodą "na wnuczka". Ich ofiarami najczęściej padają osoby starsze i samotne. Funkcjonariusze apelują o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą do domu bądź dzwonią podając się za członków rodziny, znajomych lub za pracowników różnych instytucji. Przed przekazaniem jakichkolwiek pieniędzy czy innych rzeczy wartościowych, należy jak najszybciej skontaktować się z osobą, do której mają one trafić. W ten sposób upewnimy się, że to rzeczywiście ona zwracała się do nas z prośbą i nie zostaniemy oszukani.

Najczęściej wystarczają zwykłe środki ostrożności i kilka podstawowych rad, by nie paść ofiarą oszustów działających metodą ”na wnuczka”:

  • nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia, kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer i zapytaj,
  • jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie czy był on do Was kierowany; jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok,
  • jeśli musisz kogoś wpuści, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu; najlepiej, żeby towarzyszyli Wam wtedy Wasi sąsiedzi lub ktoś z rodziny,
  • nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów; transakcje zawieraj w siedzibie firmy lub za pośrednictwem poczty; jeśli to niemożliwe przed podpisaniem skonsultuj się z kimś z rodziny,
  • nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące; sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny; oddzwońmy do niego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi,
  • mając w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym,
  • nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny.

Pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję. Wówczas postarajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby podejrzanej.