Dobrze ocieplone poddasze to niższe rachunki za ogrzewanie. Aby zmniejszyć je zauważalnie, warto zdecydować się na taki materiał, który będzie cechował się odpowiednim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Co wybrać?

Gdy chcemy zdecydować się na ocieplenie poddasza, posiadamy do dyspozycji różnego rodzaju materiały dociepleniowe, które różnią się pomiędzy sobą pod względem poziomu termoizolacji, a także innych parametrów – ciężaru, odporności na ogień, metody montażu czy kosztu.

Na poddasza najczęściej wybiera się materiały takie jak wełna mineralna albo pianka poliuretanowa, czyli pianka PUR.

Inwestorzy chcący ocieplić swój dom lub inny budynek mogą skorzystać z usług specjalistycznych firm zajmujących się świadczeniem kompleksowych i fachowych prac w powyższym zakresie. Gdy chodzi o pianki, swoje usługi rekomenduje firma TGA Izolacje.

Jaki materiał sprawdzi się lepiej na ocieplanie poddasza? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Ocieplenie poddasza – jaki materiał sprawdzi się najlepiej?

Ocieplenie poddasza – wełna mineralna

Wełna mineralna, która nazywana jest także wełną skalną, jest materiałem izolacyjnym produkowanym ze skał, najczęściej bazaltu. Skała jest topiona i następnie odpowiednio formowana w bloki. Używana jest powszechnie do izolacji dachów, stropodachów, stropów.

Docieplenie poddasza z użyciem wełny mineralnej jest bardzo popularne – materiał ten ma niski współczynnik przewodności cieplnej lambda, jest także niepalny. Ze względu na swoją sprężystość dobrze dopasowuje się do miejsca montażu.

Jej głównym minusem jest jednak wysoka nasiąkliwość oraz duży ciężar. Dodatkowo, jest dość czasochłonna w montażu, który może być także droższy ze względu na konieczność przygotowania odpowiedniej podbudowy.

Ocieplenie poddasza – pianka poliuretanowa

Drugi popularny materiał to pianka PUR, czyli poliuretanowa. To pianka z tworzywa sztucznego stosowana powszechnie w branży meblowej, między innymi do produkcji mebli wypoczynkowych i materaców.

Ocieplenie poddasza pianką ma wiele zalet, które powodują, że ta metoda cieszy się rosnącym zainteresowaniem w stosunku do wełny mineralnej. Termoizolacja polega wówczas na wykorzystaniu spienionej pianki PUR nakładanej metodą natryskową na nawierzchnię.

Pianki mają bardzo dobre parametry termoizolacyjne – lepsze niż w przypadku wełny mineralnej przy zachowaniu tej samej grubości materiału.

Izolacja natryskowa polega na wytworzeniu spienionej pianki w specjalnym urządzeniu – reaktorze. Następnie pracownik z użyciem aplikatora natryskuje ją pod ciśnieniem na nawierzchnię, na przykład na drewno, płyty OSB, membranę, blachę czy papę. Pianka cechuje się wysoką przyczepnością i dzięki temu trwale osiada na nawierzchni, wypełniając wszystkie luki. Pianki są też lekkie, więc nie obciążają nadmiernie konstrukcji dachu.

Ocieplanie poddasza pianką jest także bardzo szybkie – prace można wykonać już w ciągu jednego dnia.

Oczywiście, taka metoda także ma swoje minusy. Przede wszystkim wymaga skorzystania z usług specjalistycznej firmy, która prowadzi takie ocieplenie poddasza Katowice, Kraków, Kielce, Opole to wybrane miasta, gdzie taka usługa jest dostępna.

Warto też wskazać, że pianki wymagają ochrony przed wilgocią oraz promieniowaniem UV, ponieważ w przeciwnym przypadku mogą zacząć niszczeć. Niestety, są także palne. Gdy chodzi o koszty, na ogół są one nieco wyższe od wełny mineralnej.

Ocieplenie poddasza – lepsza wełna mineralna czy pianka poliuretanowa?

Zatem co wybrać – ocieplanie pianką czy wełną mineralną? Gdy zależy nam na szybkich i skutecznych efektach, pianka PUR będzie strzałem w dziesiątkę.

Gdy chcesz wybrać ocieplenie poddasza Kraków, Katowice, Opole oraz w innych miastach na południu kraju, skorzystaj z oferty firmy TGA Izolacje!