Podczas gdy miłośnicy camperowania na całym świecie wydają bajońskie sumy na ekskluzywne przyczepy campingowe i campery z wszystkimi możliwymi szykanami, w Polsce przyczepy campingowe w dalszym ciągu przykuwają uwagę klasy średniej. Popyt kształtuje podaż, w związku z czym na naszym rodzimy rynku przeważają tanie przyczepy z bogatym doświadczeniem, które bardzo zaburzają obraz warunków, w jakich „camperuje” się na Zachodzie. Na szczęście sytuacja ta zaczyna się zmieniać, a w wyniku zainteresowania turystyką camperową bardziej zamożnej części społeczeństwa na rynku coraz częściej pojawiają się oferty sprzedaży nowych przyczep campingowych, jak również oferty zakładające możliwość samodzielnego zaprojektowania i wyposażenia wnętrza przyczepy wedle własnych oczekiwań i potrzeb.

 

Nowe przyczepy campingowe

Ceny, jakie osiągają nowe przyczepy campingowe udowadniają, że camperowanie to wcale nie hobby dla ubogich. Lśniące i pachnące przyczepy campingowe wprost z przysłowiowej linii montażowej osiągają ceny nawet powyżej dwustu tysięcy polskich złotych, i ku przerażeniu niektórych camperowiczów wcale nie są najdroższymi przyczepami na rynku.

 

Skąd te ceny?

Wszystko zależy od rozmiaru przyczepy oraz jej wyposażenia. Im większa jest przyczepa, tym wyższą osiąga cenę. Oczywiście duży rozmiar to duża powierzchnia, na której z pewną swobodą możemy rozlokować nie tylko wszystkie udogodnienia, jakie będą nam potrzebne podczas podróży, ale i wiele więcej.

Jedną z najpopularniejszych marek obecnie w świecie Caravaningu jest marka Fendt. Ich przyczepy stanowią synonim luksusu, najwyższej jakości wykonania oraz innowacyjności. Przyczepy Fendt to łakome kąski dla miłośników domów na kółkach. Firma od lat wyznacza standardy, którym starają się sprostać mniej znani producenci przyczep. To właśnie przyczepy tej marki osiągają tak niebotyczne ceny.

 

Używane przyczepy campingowe

Alternatywą dla lśniących i pachnących nowością, a dla wielu potencjalnych miłośników tego sportu (czy Caravaning można nazwać sportem?) także kredytem nowych przyczep campingowych są przyczepy używane. Wraz z rosnącym zainteresowaniem potencjalnych nabywców przyczepami sprowadzanymi z zagranicy na polski rynek zaczęły trafiać prawdziwe perełki w całkiem przystępnych cenach. Jednak, jak to z perełkami bywa trzeba mieć szczęście, żeby jedną wyłowić. Wśród ofert używanych przyczep na sprzedaż wciąż dominują oferty niskobudżetowe, które – jak się nad tym bardziej zastanowić – są naprawdę bardzo kosztowne. Dlaczego?

Zdecydowana większość przyczep z „drugiej ręki” to przyczepy nadające się do kapitalnego remontu. Ich ceny wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od rozmiaru i aktualnego stanu domu na kółkach, ale ich doprowadzenie do stanu używalności wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Oczywiście, zapalony miłośnik caravaningu dysponujący odpowiednim zapleczem dużo z prac remontowych będzie mógł wykonać sam, ograniczając tym samym budżet renowacji, niestety w dalszym ciągu dodatkowa gotówka będzie potrzebna, chociażby na wymianę zużytego wyposażenia aneksu kuchennego.

W praktyce wielu nabywców używanych przyczep campingowych zadawala się tym, co nabyli – stąd niski poziom caravaningu w Polsce – a z remontem przyczepy czeka, aż będzie on absolutnie konieczny. Oczywiście dopóki przyczepa nie stanowi zagrożenia w ruchu drogowym, kwestia jej wyposażenia oraz stanu technicznego jest kwestią gustu.

Innym sposobem na wykorzystanie starych przyczep campingowych jest ich unieruchomienie na wybranych polach campingowych lub działkach rekreacyjnych za miastem. W Polsce nie brakuje pól namiotowych, na których na wydzielonym terenie od lat stoją te same przyczepy campingowe traktowane przez swoich właścicieli jak małe domki letniskowe.

 

Czym kierować się przy zakupie przyczepy?

Nie ma się co oszukiwać, zakup konkretnej przyczepy w dużej mierze zależy od budżetu, którym dysonujemy. Jeśli jednak mamy jakąś swobodę ruchu w tej materii o wyborze określonej przyczepy powinny zdecydować nasze indywidualne potrzeby i oczekiwania. Jeśli planujemy dłuższe wyprawy, lepiej wybrać większą przyczepę. Jeśli natomiast przyczepa ma nam posłużyć na weekendowe wycieczki może być mniejsza. Przed zakupem warto także skorzystać z możliwości wypożyczenia takiej samej lub podobnej przyczepy campingowej. Wówczas będziemy mogli sprawdzić, czy jest to przyczepa, która spełni nasze oczekiwania.