Początek roku szkolnego jest okresem, w którym wzrasta zagrożenie bezpieczeństwa w rejonach placówek szkolnych. Wychodząc temu naprzeciw, policjanci odwiedzają szkoły i przeprowadzają prelekcje na temat zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci otrzymują również odblaskowe zawieszki oraz kolorowanki „elementarz bezpieczeństwa” i mają okazję dowiedzieć się jakie zalety niesie za sobą stosowanie elementów odblaskowych.

Dzielnicowy ze Strzybnicy odwiedził dzisiaj dwie szkoły, Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 13 oraz Zespół Szkolno Przedszkolny nr 2. Dla uczniów placówek przeprowadził prelekcje na temat zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Od policjanta, dzieci otrzymały odblaskowe zawieszki oraz kolorowanki „elementarz bezpieczeństwa”. Nie zabrakło również policyjnej maskotki Sznupka.

Zajęcia z policjantem są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest wiedza policjantów, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych oraz wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 ustawy - Prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia najmłodszych w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest adresowana zarówno do dzieci, jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.

Mamo, Tato,

  • dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład,
  • zadbaj o to, by dziecko na drodze było widoczne dla kierujących,
  • ucz i przypominaj zasad prawidłowego poruszania się po drodze,
  • wyznacz dziecku jedną bezpieczną drogę z domu do szkoły/ze szkoły do domu,
  • w samochodzie przewoź dziecko zgodnie z przepisami.

Nauczycielu,

  • odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego,
  • przez zabawę ucz dzieci zasad prawidłowego poruszania się po drodze,

Kierujący pojazdami,

  • w rejonach szkół zachowajcie szczególną ostrożność, unikajcie wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.